İşte Reklam bu’dur

İşte bizden bir reklam…. Can sıkmayan biraz tebessüm ettiren güzel bir reklam… Anneler günü için teknosa tarafından hazırlanmış..
Peki; reklamlar neden can sıkıcıdır! Bence can sıkıcı olmak zorunda değil ama ülkemizde maalesef öyle … çünkü; filminizin yada dizinizin en tatlı yerinde, tam ortasında gereksiz güldürmeyen üstelik size ders vermeye çalışan, sanki kimya laboratuvarında en aptala ders anlatır gibi ders anlatan reklamlar çekiliyor. İşin içine yaratıcılık hiç katılmıyor. Utanmasalar yoklama alıp, ödev verecekler :). ( O kadar ciddi bir reklamcılık türü)…..

Reklamcılıkta oysaki 3 şey “kurgu, müzik, görsellik” çok önemlidir. Vermek istediğiniz mesajın ancak bu şekilde ambalajını güzelleştirebilirsiniz. Teknosanın çektiği bu reklamda çok güzel bir kurgu, unutulmaz olmasa da bizden bir müzik var . Tebessüm ettiren tekrar tekrar izleyebileceğiniz bir reklam. (Reklamda süreklilik önemlidir.)

Sinemada unutulmaz filmlere bakın orada da aynı şeyi göreceksiniz. Godfather, Braveheart ya da Titanic bu 3 lemeyi başarıyla uygulamışlardır. Reklamcılıkta böyledir. Algida’nın ve Garanti’nin çektiği şu reklamlara bir bakalım:


Coca Cola nın reklamlarında da aynı duyguyu hissedersiniz. Bence “İyi Bir Müzik; Düz Bir Metinden daha iyidir.”

Bu üçlemeyi hiç yapamıyorsanız. İşin içine zeka katın. Billboardlara bakın mesela…. Ülkemizde 3 boyutlu reklamcılık dünyasında sıfır zeka ürünü reklam yapılıyor. Bu ülke insanına o kadar da haksızlık etmeyin lütfen diyesin geliyor insanın…. Aşağıda IBM reklamı var ve insanların sorunlarını çözüyor bunu size doğrudan söylemiyor ama siz bunu deneyim ediyorsunuz. Ülkemde de bu alanda özellikleTeknoloji firmaları internet hizmeti sunabilir.

ibmbillboards03-640x359 ibmbillboards01-640x359

 

ibmbillboards02-640x359

 

Tabi her zaman sorun çözmek zorunda değil;  işin içine yaratıcılık katıp da tebessüm ettiren billboardlar da hazırlanabilir.

billboardads1

billboardads6

Unutmadan şunun altını çizmem gerekiyor:
1-) İnsanlar aptal değil!…
2-)En iyi reklam sizde duygu patlaması yaratan reklamdır. Bu  her şekilde olur, bazen reklamdaki zekaya hayran kalırsınız bazen de espriye  gülersiniz. 

Share Button

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.