Değişken Ücret ve Kapitalizm

Değişken Ücret Sistemi ve Kapitalizm

Herkesin bildiğini düşündüğüm bir sistem aslında. Değişken Ücret sistemiyle çalışanların performansı ödüllendiriliyor;  Bunu yaparken de ikramiye prim gibi ödüllendirme araçları kullanılıyor. Günümüzde saydığım bu araçları kullanmayan firma yoktur herhalde ki sosyal devletimizin bile bu sisteme geçtiğini düşünürsek aslında hiç de yanlış demiş olmayız. Devlet bile Değişken ücret sistemini kullanıyorsa, değişken ücret sisteminin farklılığı nereden kaynaklanıyor ? Burada asıl farkı Değişken ücret oranları belirliyor. Örneğin CİTİBANK ın kart satan çalışanlarına baktığınızda sattığı kart üzerinden satış primi alırlar. Normalde asgari ücrete çalışan bir kimse, ay sonunda 4000 tl gibi değişen oranda aylık maaş alabilmektedir. %100 ün üzerinde ki bu değişkenlik oranı her meslek  ve her firma için geçerli değildir.  Başka bir firma performansa göre yıl sonunda 1 maaş prim verebilmektedir.

Değişken ücretin çıkış nedenine baktığımızda aslında alt grubu temsil eden çalışanların maaşlarından ziyade CEO maaşları daha çok dikkat çektiğinden; bu sistem geliştirilmiştir. ABD de CEO  maaşı, normal bir işçi maaşının 400 katı kadardır. Makas gün geçttikçe daha da açılmaktadır. Dolayısıyla şirket batıyor olsa dahi milyon dolarları götüren CEO lara şirketin risklerini de ortak ederek;  şirketin kar oranı üzerinden pay almaları sağlanmıştır. Lakin başta adil gözüken sistem daha ileriki dönemde alt gelir grubunun performansını büyük oranlarda değişken ücret ile kontrol etmeye başlamıştır. Yani Günümüzün aç gözlü patronları daha çok para kazanmak için şirketlerinin iç kaynaklarını maksimum oranda sömürdüğü bir sisteme dönüştürmüştür.

Videodan ders çıkarmak gerekirse: Yeni sistemler geliştiriyoruz ama hedefinde sadece para kazanmak ve kar etmek olan bir düzenin sonuçlarının böyle olması aslında bizi rahatsız etmemeli. Ama rahatsız oluyorsanız Yeni bir sistemin geliştirilmesi gerektiği ihtiyacını da hissediyor olmalısınız.Düşünün Afrikalılara çıkarttığımız altını yine onlara kendi madenlerinin sadece %3 bırakıyoruz. Geri kalan %97 si Avrupaya gidiyor. Onlardan çaldıklarımızın küçük bir kısmını onlara sosyal yardımlaşma adı altında geri veriyoruz. (Peki Patronların sizce para kazanma hırsına noldu !) Aslında hiç bir şey değişmedi, Onların daha çok kazanmaları için sosyal reklam projelerinin bedava oyuncuları oldu AFRİKALILAR. En başta adil bir sistem olan Değişken Ücretten bahsederken: Sizce Değişken Ücret sistemiyle Afrikalıların günlük 1 $ dolardan daha fazla kazanmalarını sağlayabilirmiyiz !!!

Tecnomatix Plant Simulation

tecnomatix-300x105

Üretim Stajımı, Rözmaş Metal de yaptım. Firma, ara bağlantı elemanı olan Nipel üretiyor. Yaptığım çalışma bir üretim hattının modellenmesiydi. Tecnomatix Plant Simulation programını kullandım. Ama çoğu kez basit kolay ve programın ucuz olması nedeniyle Arena Plant Simulation programı kullanıyor.

Tecnomatix, Siemens tarafından dizayn edilen standalone programdır ki Rözmaş grubun yan kuruluşu olan Özuğurlu Makinada da Tecnomatix çizim programını kullanmaktaydı. Lafı çok uzatmadan yaptığım çalışmadan bahsediyim sizlere.

Fabrikayı modellenmesini yapmadan önce Üretim Benchmarking çalışması yaptığımdan fabrika iş akış şemaları elimde zaten mevcuttu. Bu işimi daha da kolaylaştırmıştı. 5 günlük çalışmadan sonra nitekim sistemi tasarladım. Sisteme ortalama iş sürelerini ekleyerek makina, işçi performans değerlerini karşılaştırdım.Tecnomatix_nowe_5_web

Tecnomatix Plant Simulation, programı için Türkçe kaynak sıkıntısı mevcut. Lakin programın yeteneklerinden bahsetmek için bir fotoğraf dahi yeter.

Üretim hattının Tecnomatix ile tasarlanmasını video olarak anlattım. Şimdi videodan devam  edelim.

Yalınayaklar Hareketi

Bir Yalınayaklar Hareketinden Öğrenilenler

 

Hindistan’ın Rajasthan bölgesinde bulunan sıra dışı bir okul çoğu okuma yazma bilmeyen köylü kadın ve erkekleri kendi köylerinin güneş enerjisi mühendisleri, sanatkarları, diş hekimleri ve doktorları olmak üzere yetiştiriyor. Yalınayaklar Koleji adlı okulun kurucusu Bunker Roy okulun nasıl işlediğini anlatıyor.