Özgürlük Yolu (Into the Wild)

 (Güzel Fragman)

Sizi bilmiyorum ama bu filmin bendeki yeri çok farklı . Belki beklenmedik kötü sondan olabilir….

Bazen kötü son derken neyi kastettiğimi düşünüyorum. Filmdeki İyi son dediğimiz şey, Chris ‘in ideallerinden uzak bir şekilde, ailesiyle beraber ebediyen mutlu yaşamasımıydı yoksa her şeyi bir kenara bırakıp hayata karşı tek başına özgür olabilmesimiydi…

Siz ne kadar kötü son deseniz de filmin iyi bir sonla bittiğini düşünüyorum….İdeallerin peşinden koşabilmek, her şeyden öte hayallerle kurulu dünyayı terk edip gerçek mutluluğu aramaktı bence iyi son….

large-into-the-wild-blu-ray2-B47C-2B6B-87F0

——————————————————————————-

     Kendimize bakıyorum da;

     Truman Show filmindeki gibi kurulu bir stüdyoda yaşadığımızı düşünüyorum. Özgürüz… Katılıyorum…. Fakat sadece kurallarla örülü bir ülkenin size tanıdığı haklar kadar özgürüz. Hiç dünyaya, uzaydan özgürce bakmayı denediniz mi ? ….. Komik 🙂 ama ben denedim… Ne gördüm biliyor musunuz….Tabiatın kuralları arasında bencilce yaşam alanı kurduğumuzu gördüm. Sınır dediğimiz beton bloklarla insanların birbirlerinden ayrıldığını gördüm. Hayat içindeki koşuşturmalarımızın ne kadar anlamsız; Para dediğimiz kağıt parçasının ne kadar değersiz olduğunu gördüm….

Kısacası Toplumun Kölesi olduğumu gördüm….

İşte bu yüzden, bu film benim için farklı…

Filmden Güzel bir replikle yazımı bitiriyorum: Hapiness is only real when shared

Okumaya devam et

İşte Reklam bu’dur

İşte bizden bir reklam…. Can sıkmayan biraz tebessüm ettiren güzel bir reklam… Anneler günü için teknosa tarafından hazırlanmış..
Peki; reklamlar neden can sıkıcıdır! Bence can sıkıcı olmak zorunda değil ama ülkemizde maalesef öyle … çünkü; filminizin yada dizinizin en tatlı yerinde, tam ortasında gereksiz güldürmeyen üstelik size ders vermeye çalışan, sanki kimya laboratuvarında en aptala ders anlatır gibi ders anlatan reklamlar çekiliyor. İşin içine yaratıcılık hiç katılmıyor. Utanmasalar yoklama alıp, ödev verecekler :). ( O kadar ciddi bir reklamcılık türü)…..

Reklamcılıkta oysaki 3 şey “kurgu, müzik, görsellik” çok önemlidir. Vermek istediğiniz mesajın ancak bu şekilde ambalajını güzelleştirebilirsiniz. Teknosanın çektiği bu reklamda çok güzel bir kurgu, unutulmaz olmasa da bizden bir müzik var . Tebessüm ettiren tekrar tekrar izleyebileceğiniz bir reklam. (Reklamda süreklilik önemlidir.)

Sinemada unutulmaz filmlere bakın orada da aynı şeyi göreceksiniz. Godfather, Braveheart ya da Titanic bu 3 lemeyi başarıyla uygulamışlardır. Reklamcılıkta böyledir. Algida’nın ve Garanti’nin çektiği şu reklamlara bir bakalım:

Okumaya devam et

Pasif direnişe kulak verin! (Filistin)

2003’te, Filistin köyü Budrus zeytin bahçeleri boyunca bir duvarın inşa edilmesini durdurmak için 10 ay süren bir pasif protesto gerçekleştirdiler. Haberiniz var mı? Zannetmiyorum. Brezilyalı yönetmen Julia Bacha İsrail-Filistin çatışmasında neden bir gün barışı getirebilecek pasif liderlere değil de, sadece şiddete dikkat ettiğimizi soruyor?

 

Faaliyet Tabanlı Muhasebe ve G oranı


ZAMAN ETMENLİ FAALİYET TABANLI MUHASEBE SİSTEMİNİN, ÖZUĞURLU MAKİNE A.Ş UYGULANMASI, PROTOTİP SİSTEMİN KURULUP, GEÇİŞ AŞAMALARININ GÖSTERİLMESİ, GELENEKSEL MALİYETLEME SİSTEMİYLE KARŞILAŞTIRILMASI VE BİRİM MALİYETLERİN G ORANI İLE ESNETİLMESİ

 

         Faaliyet tabanlı Muhasebe üzerine geliştirdiğimiz projeden bahsetmek istiyorum. Sistemi, Sıfırdan Excel üzerinde yapıp, sonuçları kıyaslama imkanı bulduk…. Şimdi video üzerinden oluşturduğumuz sisteme bakalım… Sonra devam ederiz 🙂

        Değişen piyasalara karşı şirketler daha hızlı ve daha çevik muhasebe sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla bu ihtiyaç büyük küçük tüm şirketlerin piyasada sürdürülebilirliklerini korumaları için gereken önemli bir güçtür. Sistemlerin pahalı ve karmaşık olmaları çoğu küçük ve orta boy işletmelerin entegre olmalarını engellemiştir. Biz bu durumu göz önünde bulundurarak sistemin prototip yazılımını yapıp, geleneksel ve faaliyet tabanlı muhasebe yönteminin, sürece dayalı faaliyet tabanlı muhasebe yöntemine göre uygulanabilirlik açısından artı ve eksi yönlerini göstermeye çalıştık.

            Sürece Dayalı Faaliyet Tabanlı Muhasebe (SDFTM) sisteminin Özuğurlu Makine A.Ş ye geçişi, staj süresince tasarladığımız “Haftalık Üretim Planlama Çizelgesinin” genişletilmesiyle başlamıştır. Bu projede sistemin faaliyet tabanlı muhasebe sistemine dönüştürülmesinden ve dönüşümün geçiş aşamalarından bahsettik. Geçiş aşaması içerisinde yazdığımız Sürece Dayalı Faaliyet tabanlı Muhasebe programının gelen sipariş ve Makine kapasitelerinin performans değerleri temel alınarak G oranı ile birim maliyetlerinin esnetilmesine değindik.

       Sistemi Özuğurlu Makine A.Ş de uygulanmadan önce, prototip yazılımını yapıp maliyetlerini kıyaslamaya çalıştık. Geçiş aşaması için muhasebe sisteminin analizini yaparak; sisteme dâhil iş-akışlarını gösterdik. Geliştirilen sistem birim maliyetlemede, karar destek sisteminin yardımıyla piyasa dalgalanmalarına karşı fiyat değişkenliğini aylara göre baz alan esneklik katsayısı hesaplar. Doğru maliyetlemenin yanında şirket sürdürülebilirliği açısından da hem ucuz hem de basit bir veri sunar.

Okumaya devam et

Hazır Giyim Perakendesi

      İşletme Mühendisliği Tasarımı I dersindeki projeden biraz bahsetmek istiyorum… Ayrıca Anket araştırmasında açık bir dille yorum ekleyen “böyle bir şey yapamazsınız “ diyen arkadaşa da ithafen sunulur 😉

    Projeye başlamadan önce ders kapsamı içinde dikkat ettiğimiz en önemli şey düşünülmemişdaha önceden yapılmamış bir şey tasarlamak diye zannediyorduk sonra yapılan projeleri görünce anladık ki hiçte öyle bir şey yokmuş 🙂 Süreç tamamen sıfırdan başlıyor ve süreci aslında “ihtiyaç analizine” göre tasarlıyorsunuz. İş hayatında, bize yaptırılan o ihtiyaç analizleri gerçekten yapacak mıyız onu da merak etmiyor değilim. Ama şu iyi bilinsin ki İhtiyaç analizleri ile ARGE bölümünün sınırlarını tam anlamıyla çizemezsiniz. Çünkü süreç sadece dış etmenlere bağlı olarak ilerlemiyor. Sizin ve şirketin içsel güçleriyle birebir ilişkilidir……Bir ARGE’ci,  Bir finansçı gibidir. Şirketin geleceğini planlar. Lakin kullandığı enstrümanlar biraz farklıdır. Birisi parayı doğrudan kullanırken; ARGE’ci ilerde para edebilecek, karı arttıracak yatırımlar yapar ve parayı dolaylı olarak kullanır ve dolaylı yollardan da kazanır. Risklidir o nedenle, şirketler bu yatırımların altına giremezler ve hazıra konmak için sektör-ü takliti geliştirirler. ( Dünya da çok eski bir sektör olduğu için böyle yazdım 🙂 … Bu konuda Daha çok söz söylenir ama konumuz Tasarım… o nedenle yaptığımız projeye geri dönmek istiyorum.

Türkiye’de Hazır Giyim sektörü çok hızlı büyümektedir ve ihracatta önemli bir paya sahiptir; her ne kadar yakın geçmişte sektör biraz daralmış olsa dahi… Fakat Son 15 yıla baktığımızda Türkiye’de tekstil sektörü bu kadar gelişirken, önemli bir konuma da sahipken neden Dünyaca Ünlü Büyük bir Giyim Markamız yok ? (herhalde asıl sorun bu). Ülkemizin, sahip olduğu ucuz işgücü ve yurtdışı markaları için iyi tedarikçi olmaları fason üretim için önemli bir merkez olmasına neden olduğunu düşünüyorum.(kendi yağında kavrulan üretici profili ve ekonomik krizlerin yeni yatırımların önünü kestiğini de eklemek gerekir). Ama gel gelelim üreticilerimize aslında çokta kızamıyorum çünkü mevcut Pazarda “marka” olarak doymuş bir vaziyettedir.  Biraz sayısalcı olarak olaya bakarsak ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Buna eminim 🙂 ….Sonsuz giyim markasının olduğu bir AVM olduğunu varsayalım ve siz de C Gelir grubundasınız…. Sizin için uygun fiyatta ve stilde sonsuz marka var. Kaç mağaza dolaşırsınız? Eminim kriterleriniz ne olursa olsun en fazla 5-6 mağaza sonra gezmeyi bırakır en uygun olanını seçip çıkarsınız; tahminen erkekseniz ilk mağazadan da alışveriş yapıp çıkma ihtimalinizde baya yüksek 🙂 … Dolayısıyla giyim sektörü marka yaratamıyor iç pazarda… Çünkü dış markalar zaten piyasayı elinde tutmaktadır. Farklı bir şeyler yapmak gerekiyor. Farklı stiller geliştirmek kaliteyle oynamak ya da kar marjını düşürüp daha ucuza kaliteyi satmak gerekiyor. LCW bu süreçte stratejik olarak başarılı olmuştur diyebiliriz.. Çünkü 90 ların Çocuk olduğu yıllarda çocuk giyimi üreten Fransız markası LCW nin kaliteli ürünlerinden giyinmiş daha sonrasında da lisans haklarının Türkiye’ye geçmesiyle tekrardan revize olan LCW ;  segmentini genişletmiştir.. Tekrardan o zamanın çocuklarına yani şimdiki zamanın gençlerine aynı markayla kalite algısını yeniden inşa etmeden; iç pazarda oldukça başarılı olmuştur. Eminim ki TAHA Grup o kalite algısına denk sıfırdan yeni bir marka yaratmak isteseydi şu anki cirolarından çok daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Kolay değil.  Peki günümüz markalarının geleceği nasıl şekillenecek? C gelir grubuna ulaşan LCW DeFacto gibi markalar kızışan rekabette birbirlerinden nasıl rol çalacaklar. İşte burada farklı tasarımlar ve reklam harcamaları dikkatimi çekiyor. DeFacto Arda (rol – model pazarlama stratejisi) ile karşımıza çıkarken LCW de dizi ve reklam oyuncuları ile kalite algısını tazelemeye çalışıyor. Biz ise büyüyen sektörün yeni sorunlarına dikkat çekip tehditleri fırsata çevirmeye çalıştık. Bu projede tüketim alışkanlıklarımızın değişimine odaklanarak, tüketici kalite algısının yeniden teknoloji ile harmanlanıp inşa edilmesi gerektiğini düşündük. Bu süreçte Giyim Sektörünün, Hazır Gıda perakendesinin arkasından geldiği için yakın gelecekteki sıkıntılar hakkında da bize ayna tutmuştur.

Hazır giyim perakendesinin günümüz ve yakın gelecekteki baskın sorunu şudur.

  • Giyinme kabinlerinin yetersizliği
  • Kasa önündeki kuyruk
  • Müşteri ile nasıl kontak kurulacağı
  • Hard Taglar daki güvenlik açıkları

Biz bu sorunları baz alarak sistemimizi oluşturmaya çalıştık. Kasa önündeki kuyruk sorunu ve CRM ile müşteri ilişkilerinin geliştirilmesini baz aldık. Giyinme Kabini sorunun da yakın gelecekte sistemimize entegre edilerek yeni sistemlerle çözüleceğini düşünüyoruz.

     Kasadaki süreci iyileştirmek için etiket okuma ve hard tag çıkarma iş sürecini birleştirdik. Bunun yanında Elbise Satış Makinesi geliştirerek özellikle kasada beklemek istemeyen Kredi Kartı kullananları,  Satış makinesiyle doğrudan ulaşmaya çalıştık. Çünkü internet üzerinden yaptığımız ankette 210 kişinin hemen hemen %30 sırada beklemek istemediğinden alışveriş yapmayı tercih etmiyorlar. Dikey mağaza yerleşimi olan mağazalarda satış makinesinin daha çok tercih edileceği fikrindeyim.  Günümüz Y ve Z kuşağının özellikle teknolojiye iyi entegre olmaları, sabırsız ve hızlı yaşam tarzlarının olmalarından dolayı günümüz şirketlerin sürdürebilir olmaları için yeni tüketici profillerini iyi okumaları gerektiğini düşünüyorum.

CRM ÖZELLİĞİ

        Satış makinesinin CRM özelliği de olacaktır. Aynı zamanda Stok – Fiyat – Beden – Renk kontrol seçeneği ile mağaza içinde kontrol yapabileceksiniz. Yani görevli tezgahtar olmadan da kendi işinizi kendiniz yapabileceksiniz. Bunun yanında olmayan beden fiyat vs gibi isteklerinizi sisteme girip, mail veya cep telefonu numarası bırakarak mağazaya isteklerinizini bildirecek sipariş verebileceksiniz . Hatta gerekli operasyonel maliyetlere katlanılırsa sistemden otomatik olarak istenen özelliklere uygun en yakın mağazayı da bulabileceksiniz.

Okumaya devam et