Donna Donna (Bayrama Özel)

KURBANLIK HAYVANLARA GELSİN…

Pazara giden bir vagonda
Var yaslı gözlü bir dana
Bir kırlangıç tepesinde 
Süzülüyor gökyüzünde

Rüzgar nasıl gülüyor 
Gülüyor tüm gücüyle
Gül ve gül de bütün gün
Ve yaz gecesinde

Kes dırdırı dedi çiftçi
Sana kim dana ol dedi
Neden kanatların yok ki 
Gururlu ve özgür kuş gibi 

Kolayca boğazlanır dana
Asla bilmez niçinini
Ama özgürlüğe kim düşkünse
Öğrenir uçmayı kuş gibi

(Hayırlı Güzel nice Bayramlara…)

Kim Dotcom (Mega Bulut)

      Sizlere, yaklaşık 1 ay önce keşfettiğim yeni bulut depolama sitesinden bahsetmek istiyorum. Kod adı:  “Kim Dotcom”. Gerçek adı ise “Kim Schmitz” dir. Dotcom, dünyanın en büyük veri indirme sitesi Megaupload’ın kapatılmasının ardından Mega bulutun kurucusudur. Hayatına baktığınızda çok ilginç bir insan olduğunu göreceksiniz. Kendisini “”Modern Robin Hood” olarak adlandıran Dotcom; daha 20 yaşında iken Citibank’ın hesaplarına girerek 20 milyon doları Greenpeace hesaplarına aktarmış, Birinci Irak harekatı sırasında korsanlığı politik bir alana taşıyarak ABD savunma bakanlığının bilgisayarlarına sızmıştır.

      2005 yılında kurduğu megaupload, üzerinden telif hakkı ödemeden indirilen film müzik oyun ve programlarla en büyük vurgununu yapmıştır. Bu site ile tüm dünyadaki İnternet trafiğinin yüzde 4’ünü kontrol eden Kim Schmitz, 2012 yılına geldiğinde servetinin 200 milyon ile 500 milyon dolar arasında olduğu tahmin edilen bir adama dönüştü. (Günde 50 milyon kişilik bir trafiğe ulaşıyor, ödemelerden 150 milyon dolar kazandırıyordu). Film sektörüne 500 milyon dolar zarar verdiği gerekçesiyle yakalama emri verilen kim dotcom yeni Zelanda vatandaşlığına geçti. 2010’da bu ülkeye göçerek ismini Kim Dotcom olarak değiştirdi. Bu vatandaşlık değişimi kendisi için büyük ceza ve davalardan kurtuluş anlamına geliyordu. ABD’nin talebiyle Yeni Zelanda’da büyük bir operasyonla yakalanıp yargılansa da, bu ülkenin sağladığı hukuki avantajlar sayesinde internet erişiminin engellenmesi ve 24 milyon dolarlık evini terk etmeme kaydıyla şartlı salıverildi.

      Kim’in yeni sitesi Mega aslında Megaupload’dan çok farklı değil ancak çok daha gelişmiş bir yükleme ve paylaşım bankası. Mega kaydolan herkese 50 gigabayt bedava depolama alanı veriyor ve yüklediğiniz dosyaları istediğiniz kişiyle paylaşabiliyorsunuz ancak bu defa son derece gelişmiş bir yazılım kullanıldığından sadece hesabın sahibi ve özel bir şifre verilenler girebiliyor.(Eeeee Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş 🙂 ) Bu alandaki en büyük rakiplerin verdiği alan ise: “Amazon şirketi Cloud Drive 5 GB, Microsoft Sky Drive 7 GB (Kısa süre önce 25 GB’ye çıkardı) Apple iCloud 5 GB, ADrive 50 GB, SugarSync, iDrive ve İsviçreli şirket Wuala 5 GB’lik ücretsiz alan sunuyor. Box.net ise 10 GB’lik ücretsiz kullanım hakkı veriyor.”

    Mega.co.nz ilginç yükleme tarzıyla herkesin dikkatini çekmiştir herhalde. Sinir bozucu Captcha sisteminin olmaması ve hemen hemen 10 kat daha hızlı bir download imkanı sunmasıyla herkesi cezbediyor. Dotcom aynı zamanda “video, sesli mesaj, mail” gibi seçeneklerle kişilerin bilgilerini şifreleyip koruyacağı sistem üzerinde de çalışmaktadır.

    Siteye ulaşmak için tıklayınız

   Bu arada; www.megafiles.me ile aradığınız programı bu sitede aratıp; mega.co.nz farkı ile download edebilirsiniz.

    Linus Torvalds‘ın şu meşhur sözüyle yazımı son vermek istiyorum: Gerçek programcı dosyaları yedeklemez. Tüm dosyaları büyük bir FTP sunucusuna yollayıp diğerlerinin yansı oluşturmasını bekler.?”

“this.close();”  😉