Fotoğrafçılık – Kursu

canon_or_nikon

Geçen hafta Nikon makinayla, Canon Fotoğraçılık kursuna gittim… Açıkçası beni bu davranışımdan dolayı fazla iddialı buldular (O ne özgüven o hesabı) 🙂 Ben nereden bileyim bu iki marka kullanıcılarının birbirlerini sevmediğini 🙂 Kursun hocası seni buraya nasıl aldılar dedi (İçimden ohaaa…. Sanki tutuklandım, Canon Mahkemelerinde yargılanacağız dedim)  Hatta kursta, “Fotoğraf gezilerinde Canon’cular ile Nikoncular ayrı otururmuş” yok “Nikoncular fazla havalı oluyormuş” diye garip garip laflar döndü. Gerçi kursun sonunda ben de havaya girer gibi oldum ne hikmetse…. Ama bunda nikon makinanın etkisi nedir onu bilemiyorum tabi 🙂 Kendim adına, Canon’cuları da seviyorum (Zeytin dalını uzattım) 😛 Şunu belirteyim fotoğrafçılık pahalı bir hobiymiş. İşin tekniğine girdikçe hep daha iyisi için daha çok para vermeyi düşünüyorsunuz. Mesela Nikoncuların prime lens dediği aynı zamanda Canoncuların da sabit dedikleri lens ile arkası flu fotoğrafları çekmek çokta zor değil… İşin tekniğini açıklıyorum “Para” 😉  f: 1,4 ; 50 mm bir prime lens 1.439 TL veriyorsunuz Şip şak arkası flu fotoğraf 🙂 Yok ben fazla mükemelliyetçi değilim der iseniz f: 1,8 50 mm prime lens’e 300 TL para vererek de yapabilirsiniz. Eğer benim gibi aşırıya kaçmaz iseniz f:1,8 lens de işinizi görür. Temel fotoğrafçılık eğitiminden sonra Tıp daki TUS gibi bir alandan uzmanlaşıyorsunuz ve ona göre lens ve ekipmanları topluyorsunuz. Benim gibi amatör olarak takılıyor iseniz 24 mm :120 mm lens + Prime lens + Tripod (belki polarize filtre) işinizi görecektir.

Nikon 1917 de Japonya’da kuruluyor ( tıpkı ezeli rakibi Canon gibi) ve 1990 yılına kadar da pazardaki liderliğini bir şekilde elinde tutuyor. 1990 da Canon çeşitli yeni mercek teknolojisi (IS özellikli vs.) atılımlarıyla ezeli rakibi Nikon’un liderliğine son veriyor. Okuduğum kaynaklar böyle yazsa da bence bu konuya sadece teknoloji boyutundan da bakmamak lazım, çünkü ben Nikon’u pazarlama boyutunda da pasif buluyorum açıkçası. Örneğin Canon: fotoğraf makinesi alan tüm müşterilerine https://www.gorselakademi.net/ üzerinden video eğitimler ve Temel Fotoğrafçılık kursunu bedava veriyor. Tabii bu eğitimlerde iyi çekim için bazı teknikler (Hap diye tabir edilen) ve lenslerin tanıtımları da (reklamı) yapılıyor. Alanım biraz pazarlama olunca bu yöntemin güzel ve etkili olduğununu da eklemek istiyorum . Neden mi? Elinizdeki akıllı cep telefonları günümüz amatör fotoğrafçılarını tatmin edecek özellikteler. Çekim özelliği, kullanım kolaylığı ve müşteri deneyimi konusunda profesyonel makinelere göre bariz öndeler. O sebeple de günümüzde Akıllı telefon kullanıcısının, sürekli auto modda çekim yapan profesyonel makine kullanıcısından çokta farklı olmadığını düşünüyorum. Bu tarz kurslar da elindeki Mercedes’i Tofaş gibi kullanma diyor açıkçası 😉 Ama makine almanız da işi çözmeyecektir elbette… İşin zevkini almaya başladıkça daha iyi fotoğraf için daha çok para harcayacaksınız 🙂 Çünkü düzen böyle …

Kurstan Nikon Makine ile 😛 alan derinliği ile ilgili örnek bir çalışma paylaştım… (Bu arada fotoğraf teknik özellikleri: f: 5,4 55 mm ISO 200 yani klasik Normal sınıftan Lens.)

DSC_0049

Aşağıda Hap şeklinde kursta öğretilen kısa özet bilgi:

CapturDDe

Capture

Sloganımız: Anı Ölümsüzleştir 😉